Živnostenský list: " Specializovaný maloobchod a maloobchod se smíšeným zbožím "

téma

* 4. ročník memoriálu Jiřího Počty, tentokrát v Průhonicích

Vydáno dne 05. 03. 2008 (4233 přečtení)

Obrázek k článku

První březnovou sobotu se v Průhonicích u Prahy konal další ročník nohejbalového turnaje, který naši kamarádi z Benic pořádají jako Memoriál Jiřího Počty. Letos se konal již 4. ročník a naši hráči na něm tradičně nemohli chybět. Podařilo se jim navázat na poslední třetí místo? To vše a mnohem více se dozvíte v následujícím článku. Nezapomeňte se podívat také do naší fotogalerie na několik fotografií.

Již čtvrtý ročník nohejbalového turnaje trojic, který pravidelně pořádá nohejbalový klub Benice, se tentokrát uskutečnil v tělocvičně v Průhonicích. Ve srovnání s uhříněveskou školní tělocvičnou, kde se konal loňský ročník turnaje, bylo možná prostředí o něco méně komfortní. Skvělou atmosférou a pohostinností „domácího“ benického klubu si však letošní ročník v ničem nezadal s předchozími. Navíc v Průhonicích bylo možno podávat občerstvení, což byla proti loňskému turnaji v Uhříněvsi nesporná výhoda.
Náš klub tentokrát do tradičního souboje vyslal trojici Jiří Hrnčíř ml., Jiří Dlouhý a Petr Pavlů. Jednalo se o zcela nové složení reprezentačního týmu, takže jsme byli všichni zvědaví, jak si trojice povede.
Kdo nezná tělocvičnu v Průhonicích, možná by byl poněkud překvapen, že se v tak stísněném prostoru dá vůbec nohejbal hrát. Hřiště vyplňuje prakticky celou plochu sálu s čarami velmi těsně přiléhajícími ke stěnám tělocvičny. To však dodává hře některé velmi zajímavé rysy - zejména rychlost. Když přidáme některé speciální doplňky pravidel (povolený dotyk stropu na vlastní části hřiště atd.), lze si snadno představit, že v turnaj se stal pro všechny účastníky velmi zajímavou zkušeností.
Náš tým dorazil na místo krátce před devátou hodinou ranní a do soupisu týmů byl zařazen s číslem 6. Pořadatelé vzápětí ohlásili, že turnaj se bude hrát systémem každý s každým, vzhledem k tomu, že se přihlásilo (a dorazilo) celkem 7 mužstev – včetně jednoho dívčího týmu – „Máslovek“. Celá soupiska zúčastněných družstev tak vypadala následovně:
  • Benice II
Turnaj byl slavnostně zahájen už několik minut po deváté hodině. Je třeba uznat, že časově tentokrát vše vycházelo velmi dobře – alespoň do odpoledních hodin, kdy se disciplína poněkud uvolňovala jako následek blízké kuchyně s poměrně pestrým jídelním a velmi bohatým nápojovým lístkem. Zahájení se neobešlo bez malého přípitku za zdar turnaje, ale pak už začaly tvrdé boje přímo na parketách tělocvičny.
Náš tým měl vzhledem k rozlosování na 6. místě přestávku a mohl sledovat první dva zápasy z lavičky (vlastně spíš z balkónu). Nastoupili jsme tedy ve třetím utkání a v něm jsme svedli souboj s domacím týmem Benice II. První praktické setkání s těsným prostorem tělocvičny bylo snad ještě o něco horší, než jsme se obávali a první set skončil velmi rychle 10:2 pro benické. V druhém setu jsme se výrazně zlepšili a zvítězili – i když těsně – 10:9. Ve třetím zkráceném setu se bohužel obrat nepodařilo potvrdit a výsledek 10:8 znamenal hned první prohrané utkání 1:2.
Po přestávce dvou utkání jsme nastoupili ke druhému zápasu, tentokrát s dívčím týmem Máslovek. Opět se nepodařilo zcela zachytit začátek zápasu. Máslovky hrály velmi dobře na síti a nepřesný příjem v zadní části hřiště vedl ke ztrátě prvního setu poměrem 10:7. Ve druhém setu se nám už ale podařilo ovládnout hru a zejména výborný výkon Jirky Hrnčíře na síti znamenal obrat utkání. Ve druhém setu jsme zvítězili 10:4 a v rozhodujícím jsme pak Máslovkám nepovolili ani jeden bod a výsledkem 10:5 dotáhli druhý zápas do vítězného konce 2:1.
Bohužel se ukázalo, že to bylo na dlouhou dobu vše, co se našemu týmu podařilo. Další zápas se Strašnicemi byl po dlouhé pauze, ve které se odehrála celkem 4 utkání (a také proběhla bouře s vichřicí). Takže to bylo jako začínat úplně od začátku – a také se skutečně scénář téměř opakoval. Přes vyrovnaný boj jsme první set ztratili 10:7, ve druhém pak dohnali stav výhrou 10:8. Ve třetím rozhodujícím zkráceném setu se pak náš tým nechal nachytat na několik „pastí“ v podobě nepřijatých dopadů míče těsně k čáře u stěny tělocvičny a prohra 10:7 znamenala další prohru 1:2. Ta mrzela o to více, že vítězství bylo na dosah a hra některých dalších týmu dávala tušit, že podobně vyrovnaných zápasů nemusí být mnoho..
Další náš zápas s druhým celkem domácích – Benice I – byl ještě poměrně vyrovnaný. Nicméně nedokázali jsme se v něm vyvarovat četných chyb – jak na příjmu, tak na síti. A proto jsme podlehli ve dvou setech 6:10 a 7:10.
Ve zbývajících dvou zápasech nás čekaly favorizované týmy, které dosud předváděly asi nejlepší hru v turnaji – Libeňák a Zvánovice. Obě mužstva disponovala velmi dobrými smečaři, kteří byli – zvláště v těsném prostoru tělocvičny – velmi účinnou zbraní proti všem ostatním týmům.
Utkání s Libeňákem bylo poměrně krátké a po dvou setech 7:10 a 5:10 jsme odešli poraženi 0:2.
Se Zvánovicemi jsme sváděli delší souboj a podali jsme obětavý výkon. Nicméně ani to na dobrou hru – a zejména na smečaře – soupeře nestačilo a sety 8:10 a 4:10 znamenaly ještě jednu prohru 0:2 v základní skupině turnaje.
  • 7. Máslovky
Po krátké přestávce na občerstvení se ale ukázalo, že turnaj ještě nekončí. Je pravda, že dosavadní zápasy se odehrály ve velkém tempu a celá sada zápasů byla ukončena po druhé hodině odpolední. To samozřejmě nohejbalovým nadšencům nestačilo, takže místní ředitelství turnaje rozhodlo, že o konečné výsledky turnaje se bude hrát v dalším kole.
Nastala velmi důležitá fáze jednání o tom, jakým systémem by se druhé kolo mělo hrát. Velmi přirozeným návrhem bylo pokračovat vyřazovacím K.O. systémem, do kterého by se mužstva nasadila podle výsledků v prvním kole turnaje. V této fázi nicméně dva týmy (Libeňák a Strašnice) oznámily řediteli turnaje, že jejich hráči nemohou déle zůstat. Tím se startovní pole zúžilo na 5 mužstev, a tak nebylo překvapením, že se druhé kolo hrálo opět „každý s každým“ – jen pro úsporu času na dva sety (tedy bez případného třetího, rozhodujícího).
Tento vývoj turnaje se ukázal jako velmi pozitivní pro naše barvy. Jednak proto, že jsme si v průběhu dne na specifické podmínky průhonické tělocvičny postupně zvykali. A pak také proto, že na naší straně stála poměrně zásadní výhoda oproti některým jiným mužstvům: Všichni tři naši hráči se dostavili na místo vlastními auty.
Tentokrát bylo naše rozlosování opačné proti prvnímu kolu a začínali jsme s náročnějšími soupeři.
V prvním utkání jsme nastoupili proti favoritům ze Zvánovic. Zápas měl mnohem vyrovnanější průběh než v prvním kole. Ale i tak jsme na výkon soupeře nestačili a po celé řadě velmi dobře odehraných balónů ze strany soupeřova smečaře jsme se museli sklonit v obou setech 7:10.
Pak už se ale situace začala obracet. S Benicemi I jsme sehráli velmi vyrovnanou partii – v prvním setu jsme prohráli 6:10, ale ve druhém pak zvítězili 10:5. Je jen škoda, že se ve druhém kole nehrál rozhodující třetí set. V dané situaci jsme měli šanci zvítězit a získat skalp domácích pořadatelů.
V dalších dvou zápasech už jsme pak pouze vítězili. V odvetě s Benicemi II jsme svedli velmi tuhou bitvu. Ta byla navíc poznamenána několika spornými míči, které zvýšily hladinu adrenalinu na hřišti i hlas rozhodčího. Ale nakonec jsme se radovali z výhry v obou setech a to poměrem 10:8 a 10:7.
V posledním zápase s Máslovkami se jen potvrdilo, že jsme si už poměrně zvykli na místní prostředí. Oba sety jsme vyhráli a to 10:7 a 10:6.
Po sečtení výsledků jsme se tak zcela nečekaně ocitli na velmi pěkném 2.-3. místě, společně s Benicemi I:
  • 1. Zvánovice
  • 2.-3. Benice I
  • 2.-3 Maestro
  • 5. Máslovky
Bylo jasné, že se musí rozhodnout o druhém místě a to jedním závěrečným setem mezi Benicemi I a Maestrem. K tomuto setu jsme už nastupovali poměrně uvolněně, protože už dosavadní výsledek byl o hodně lepší, než naznačovalo dopolední první kolo turnaje. Možná i proto jsme nepodali dostatečně soustředěný výkon a v tomto rozhodujícím setu jsme podlehli 7:10. A nepomohli nám ani smeče Jirky Dlouhého, který vždy v nečekaném okamžiku naběhl ze zadní lajny a smečí do pravého zadního rohu nekompromisně ukončil výměnu.
Je to jistě škoda, 2. místo by znělo lépe než 3., nicméně musíme sportovně uznat, že po předvedené hře (zejména na začátku turnaje) bylo i třetí místo úspěchem.
Při vyhlášení výsledků jsme k diplomu za umístění v turnaji dostali ještě láhev šumivého vína a dlouhý den byl u konce. Určitě se těšíme na další turnaje a rozhodně uděláme všechno pro to, abychom na příštím 5. ročníku memoriálu Jiřího Počty v roce 2008 nechyběli.